We use cookies and similar technologies to recognize your repeat visits and preferences, as well as to measure the effectiveness of campaigns and analyze traffic. To learn more about cookies, including how to disable them, view our Privacy Policy.
By clicking "I accept" on this banner or using our site, you consent to the use of cookies unless you have disabled them.

 View our Privacy Policy I accept
All

International Trophy

World
World
All the results of the Iternational Barbieri Trophy 2013


 



The International Barbieri Trophy (Pairs) concluded yesterday. As every year this event has been an important moment for the athletes to compare and to verify their condition during one of the first appointment of the season.



The world champions of the category competed and the solo world championships Debora Sbei and Andrea Aracu exhibited for the audience at the end of the competition.



 



Here the results:



 



 



Senior - Result Long Programme



1 - Venerucci Sara, Decembrini Danilo (ITA)



2 - Vico Federica - Laurenzi Andrea (ITA)



3 - Saltalippi Veronica, De Benedictis Angelo (ITA)



 



 



Junior - Result Long Programme



1 - Tarlazzi Rebecca, Amadesi Alessandro (ITA)



2 - Giannini Sharon, Rizzo Matteo (ITA)



3 - Procacci Gabriela Noemi, Gelao Simone (ITA)



 



 



Youth - Result Long Programme



1 - Aggio Chiara, Torre Francesco (ITA)



2 - Tissen Eleonora, Mahner Philipp (GER)



3 - Genchi Isabella, Peruch Alberto (ITA)



 


Cadet - Result Long Programme



1 - Ognibene Valentina, Tugnoli Filippo (ITA)



2 - Riccardo Ludovica, Rossi Federico (ITA)



3 - Capone Sveva, Calzolari Federico (ITA)



 



Minis - Result Long Programme



1 - Franconi Giulia, Bolletta Daniele (ITA)



2 - Mills Micol, Stanzani Tommaso (ITA)



3 - Girometti Giorgia, Favaro Marco (ITA)



 



Espoir - Result Long Programme



1 - Pittorru Giulia, Bozzoli Alessandro (ITA)



2 - Esposito Alice, Fusco Giuseppe (ITA)



3 - Piccinini Sofia, Bolognesi Ivan (ITA)



 



Cadet Prom. - Result Long Programme



1 - Govoni Sara, Govoni Giacomo (ITA)



 



Youth Prom. - Result Long Programme



1 - Cappelletti Giulia, Binda Thomas (ITA)



2 - Zaniboni Maria Chiara, Benati Nicolas (ITA)



3 - La Morgia Alessia, Ciriali Nicola (ITA)



 



Junior Prom. - Result Long Programme



1 - Giardino Giulia (ITA)



2 - Leo Francesco (ITA)



 



 



Senior Prom. - Result Long Programme



1 - Galato Gloria (ITA)



2 - Canaglia Andrea (ITA)